صادرات کالا

منظور از صادرات کالا در واقع انتقال و یا ارسال کالا از داخل کشور به خارج از کشور است. به هر شخص حقیقی و یا حقوقی که دارای کارت بازرگانی و یا مجوزهای لازم اداره ی بازرگانی جهت ارسال کالا باشد صادر کننده گویند.

انواع صادرات کالا

صادرات کالا در ایران شامل یکی از دو حالت زیر است : 1- صادرات قطعی کالا : به این معنی که کالا جهت پخش و فروش به خارج از کشور ارسال می شود.

2- صادرات موقت : به این معنی که کالا جهت تعمیر و یا نمونه جنس تولید شده و یا شرکت در نمایشگاه از کشور خارج می شود.

صادرات کالا

تفاوت صادرات کالا به صورت قطعی و موقت

برای صادرات کالا به صورت قطعی ، صادر کننده نیاز به کارت بازرگانی دارد تا بتوان میزان و موارد واردات و صادرات کالا را توسط کارت بازرگانی رصد کرد. صادرات کالا طبق نیاز هر کشور انجام میشود و نباید کالایی که در کشور به اندازه ی نیاز تولید نمی شود را صادر کرد.

ولی برای صادرات کالا به صورت موقت ، صاحب کالا باید اظهارنامه صدور موقت کالا را پر کرده و در صورت نیاز مبلغی مطابق با ارزش کالا نزد گمرک به امانت بگذارد. اگر هدف از صادرات کالا ی موقت در مدت تعیین شده به تحقق نرسد صاحب کالا می تواند از گمرک تقاضای تمدید پروانه صادرات کند و پس از تایید اداره ی گمرک  پروانه صادرات کالا به مدت سه ماه تمدید میشود.

وسائل نقلیه از جمله هواپیما ، قطارو کشتی ها نیز مشمول قانون صادرات کالا موقت میشوند. این وسائل موظف به ارائه یک اظهارنامه اجمالی در هر مسافرت میباشند.اظهارنامه ایی که برای صادرات کالا در مورد وسائل نقلیه مذکور صادر میشود یکسال اعتبار داشته و در این مدت وسیله ی نقلیه می تواند به دفعات خروج ثبت نماید.

به دلیل پیچیده بودن امور مربوط به صادرات کالا بهتر است با شرکت ترخیص کالای تاک خلیج فارس در زمینه ی صادرات کالا مشورت کنید تا امور مربوط به صادرات کالای خود را در کمترین زمان ممکن و به بهترین نحو به اتمام برسانید.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :